دادخواست تعدیل و تقسیط مهریه

با توجه به روند مطالبه مهریه در دادگاه های خانواده دادخواست تعدیل تقسیط مهریه نیز افزایش یافته است و یکی از راهکارهای دفاعی برای آقایان در مقابل دعوای مطالبه مهریه می باشد. لیکن شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که تعدیل تقسیط مهریه چیست؟ و یا اینکه تعدیل تقسیط مهریه بر چند نوع است؟ همچنین دادخواست تقسیط تعدیل مهریه چگونه تنظیم می شود؟

تماس با وکلای نستوه :
021-22881951
موسسه حقوقی دادآوران :
021-22873972

توضیحات خدمت

تعدیل تقسیط بر دو نوع است :

1- تعدیل منفی مهریه (از طرف زوج مطرح می شود و با ادعای عدم پرداخت اقساط سابق مطرح می شود)

2- تعدیل مثبت مهریه (از طرف زوجه مطرح می شود و با ادعای ملائت مرد و یا به دست آوردن مالی توسط او و یا افزایش حقوق او مطرح می شود)

تعدیل تقسیط نمی تواند بی پایه و اساس باشد، درخواست تعدیل از سوی زوج (تعدیل منفی) زمانی پذیرفته می شود که او اقساطی را پرداخته و برای مثال ثابت کند که بر اثر بالارفتن تورم یا کم شدن درآمد و یا بیکار شدن و یا شهادت شهود، توانایی پرداخت آن مبلغ سابق اقساط را ندارد همچون اتفاقی که تورم با توجه به شرایط کنونی پیش آورده و قیمت سکه به 5 برابر افزایش یافته است.

درخواست تعدیل  از سوی زوجه (تعدیل مثبت) نیز زمانی مطرح می شود که وی مدعی باشد که بطور مثال در آمد مرد افزایش یافته است و یا اموالی از مرد به دست آمده که توانایی پرداخت تمام یا قستی از مهریه را دارد.

این خواسته، تحت عنوان «تعدیل تقسیط مهریه» با تقدیم دادخواستی به همان دادگاه صادر کننده حکم  به پرداخت مهریه و با تقدیم مستندات طرف مدعی تعدیل تقسیط انجام می شود.

مدارک و مستندات مورد نیاز برای طرح دعوی تعدیل تقسیط مهریه چیست؟


1- کپی برابر اصل دادنامه (اجباری) 

2- استشهادیه محلی (اجباری) 

3- کارت ملی جهت احراز هویت

4- کارت بانکی جهت پرداخت هزینه های دادرسی

5- عنداللزوم استماع شهادت شهود و مطلعین 

6- عنداللزوم جلب نظر کارشناس 

7- عنداللزوم تحقیقات محلی 

8- درخواست استعلام از حساب بانکی، پلیس راهور، اداره ثبت و...

9- شماره پرونده استنادی 

10- در صورت وجود سایر دلایل و مستندات ارائه آنها

شاید به نظر برسد دعوای تعدیل و تقسیط مهریه از جمله دعاوی ساده باشد ولیکن این دعوا از پیچیدگی های منحصر به فردی برخوردار است و وجود وکیل متخصص در امور خانواده می تواند به احقاق حقوق قانونی اشخاص در محاکم کمک به سزایی داشته باشد. با مراجعه به موسسات حقوقی معتبر که توسط اشخاص دارای پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری دریافت نموده اند بدون هرگونه استرس می توانید به آرامش خود بیاندیشید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه دارای مجوز معتبر از اداره ثبت شرکت ها، پروانه وکالت معتبر اعضای آن از کانون وکلای دادگستری، نماد اعتماد الکترونیک و نماد ثبت ملی می باشد که همگی حکایت از اثبات صدق عرایض و اعتبار این موسسه حقوقی دارد.

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

گروه وکلای نستوه (موسسه حقوقی دادآوران نستوه)
[تهران]
  • نوع فعالیت: خدمات
  • خدمات/محصولات : وکیل تهران،وکیل خوب، وکیل دادگستری علی میررجبی ، وکالت طلاق،وکیل طلاق، وکیل دادگستری بهاره همایی، دفتر وکالت ، دفتر وکیل، موسسه حقوقی معتبر، وکیل دادسرای نظامی،نمونه قرارداد، نمونه دادخواست، طلاق توافقی، وکیل دادگستری بهنام نزادی، وکیل متخصص،وکیل دادگستری، دعوی مطالبه مهریه، وکالت طلاق،نمونه شکایت از قاضی، قوانین طلاق ، طلاق توافقی، وکیل خانم، وکیل پایه یک دادگستری خانم، وکیل مهاجرت ، طلاق توافقی بدون حضور، مراحل طلاق توافقی، وکیل طلاق ، هزینه وکیل طلاق، بهترین موسسه حقوقی، انواع دعاوی ملکی، انواع دعاوی خانواده، وکیل پرونده کیفری، وکیل حقوقی ، وکیل خانواده
  • تلفن: 021-22881951، 021-22873972